مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه عنوان کرد

سود 9500 میلیارد تومانی فملی در 3 ماهه 1400/آینده درخشان در انتظار صنعت مس

 مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام خبر خوب سودآوری چشمگیر شرکت مس طی سه‌ماهه نخست سال جاری خطاب به سهامداران فملی گفت: طی سه‌ماهه سالجاری 9500 میلیارد تومان سود خالص در شرکت ملی صنایع مس ایران اتفاق افتاد که بیانگر یک حرکت صعودی و شفاف و روشن برای مس و سهامداران این شرکت است.

 استخراج مس در سالجاری 10 درصد از برنامه جلوتر است.
 تولید کاتد در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت سال گذشته 9.5 درصد و تولید کنسانتره مس رشد 4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

سرمایه‌گذاری 110 هزار میلیارد تومانی ظرف 4 سال آینده
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با تأکید بر اینکه با اجرای پروژه‌های توسعه‌ای جزو 10 شرکت برتر دنیا در تولید مس می‌شویم، گفت: ظرف 4 سال آینده 110 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید خواهیم داشت و درآمد شرکت به 4 میلیارد دلار ارتقا پیدا خواهد کرد.

در حوزه زیرساخت‌های توسعه نگرانی وجود ندارد
یکی از استراتژیک‌ترین اصولی است که برای توسعه معادن باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا شرکت مس برای تهیه آب موردنیاز در پروژه آبرسانی از خلیج‌فارس به همراه گل‌گهر و چادرملو ورود کرده که فاز نخست آن در پایان سال گذشته اجرایی شد 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه به پروژه‌های تولید برق اشاره کرد و افزود: برای تأمین برق موردنیاز دو نیروگاه تولید برق را راه‌اندازی کرده و در دستور کار داریم.
وی در توضیح بیشتر این پروژه‌ها خاطرنشان کرد: برای تأمین برق موردنیاز شرکت یک نیروگاه 500 مگاوات متعلق به زیرمجموعه مس در سمنگان کرمان وجود دارد، اما برای پروژه‌های بعدی شرکت در آینده با همکاری ایمیدرو سرمایه‌گذاری برای نیروگاه برق 800 مگاواتی(یک نیروگاه 500 مگاواتی در کرمان و یک نیروگاه  300  مگاواتی در آذربایجان شرقی) در دستور کار قرار دارد.
کشف معدن مس سریدون خبری خوش برای سهامداران
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران  خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک میلیارد تن ذخیره جدید مس کشف شد. همچنین معدن جدید سریدون نیز کشف شده که تا پایان سال ذخیره 1.5 میلیارد تنی آن قطعی و به طور رسمی اعلام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ذخایر قطعی کشور به شدت افزایش خواهد یافت، افزود: در سال 99 به میزان 100 هزار متر حفاری کردیم که در سال 1400 این عدد به 150 هزار متر افزایش می‌یابد. در همین راستا طی 4 ماهه اول امسال حدود 44 هزار متر حفاری اکتشافی انجام دادیم و 15 دستگاه حفاری خریداری کردیم. آخرین عمق حفاری انجام شده نیز به عمق 1 هزار 273 متر بوده است که در خردادماه انجام شد که رکورد تاریخی در این زمینه محسوب می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان این‌که خوشبختانه ذخیره شرکت مس در سال گذشته از 8 میلیارد تن عبور کرده است، گفت: 870 میلیون تن ذخایر بین‌المللی مس خالص بوده و ذخایر ایران بیش از 40 میلیون تن مس خالص است و امیدواریم تا سال آینده به رتبه 6 جهانی برسیم.
رشد 88 درصدی در فروش در سال 1399 نسبت به سال 1398
وی با اشاره به ثبت فروش 42 هزار میلیارد تومانی شرکت مس برای نخستین بار در سال 99 گفت: در سال 99 رشد فروش 88 درصدی را نسبت به سال 1398 داشتیم.
وی با اشاره به بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در طول 15 سال گذشته، اظهار داشت: سال 99 ارزش سهام شرکت 282 درصد رشد داشت و جزو شرکت‌های برتر بورسی قرار گرفت.
به گفته سعدمحمدی ارزش بازار این شرکت در پایان سال گذشته به 272 هزار میلیارد تومان رسید.
نشانه‌های اقتصادی حاکی از افزایش تقاضای مس است
وی با اشاره به رشد اقتصادی دنیا که در سال 2020 منفی 3.5 بوده است، این رقم را برای سال 2021 مثبت ارزیابی کرد و گفت: این مهم نشان‌دهنده این است که دنیا بر ویروس کرونا غلبه کرده و شرکت ملی مس هم به‌عنوان جزئی از اقتصاد کشور باید در این راستا هدفمند و با برنامه حرکت کند.
وی تصریح کرد: در سال 2025 برای چین تولید 10 میلیون و 556 هزار تن کاتد با سهم 42.11 درصدی پیش‌بینی می‌شود اما سهم شیلی با توجه به کاهش عیار معادن آن به 8.8 درصد می‌رسد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، چین، ژاپن و کره جنوبی 3 کشور برتر تولیدکننده مس در سال‌های 2020 تا 2025 با بیش از 85 درصد سهم آسیا خواهند بود.
 مصرف مس در چین، امریکا و آلمان بالا است. به همین دلیل می‌توان چین را بازاری مناسب برای ایران دانست.
با افزایش جمعیت جهان به بالای 8 میلیارد نفر طی 15 سال آینده و افزایش سرانه مصرف؛ با افزایش تقاضا در بازارهای جهانی مواجه خواهیم شد.
وی، در ادامه با اشاره به سرانه مصرف فلز سرخ در دنیا اضافه کرد: سرانه مصرف مس در دنیا 3.2 کیلوگرم به ازای هر نفر است که سالانه رشد 0.5 درصدی برای آن پیش‌بینی می‌شود. در سال جاری میلادی نیز مصرف از 22.5 میلیون تن در 2020 به میزان 28.9 میلیون تن در 2021 می‌رسد.
همچنین با اشاره به افزایش تقاضا برای مس، بیان کرد: تا سال 2050 سرمایه‌گذاری 4 هزار میلیارد دلاری روی زیرساخت‌ها به‌ویژه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر صورت خواهد گرفت که نشان از تقاضای بالا برای مس خواهد بود.
به گفته وی، کشورهای همسایه ایران در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری‌های بزرگی داشته‌اند، در شرکت مس نیز باید به دنبال سرمایه‌گذاری روی انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم.
او تصریح کرد: در سال 2018 سهم نفت از انرژی 37 درصد و برق 21 درصد بود اما در سال 2050 سهم نفت به 14 درصد و برق به 41 درصد خواهد رسید. بنابراین برای رسیدن به این هدف، تنها مس است که می‌تواند به رشد صنعت برق در دنیا به دلیل خواص الکتریسیته کمک کند.
وی درباره سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه مس، اظهار کرد: در حال حاضر، در دنیا 199 پروژه سرمایه‌گذاری محتمل و ممکن روی مس در حال انجام است. در مجموع 10 میلیون و 600 هزار تن تولید جدید تا سال 2031 اتفاق خواهد افتاد که کشور ما بخشی از این افزایش تولید را بر عهده خواهد داشت. اگر همسو با اقتصاد بین‌الملل تنظیم نکنیم، عقب خواهیم افتاد.
وی تأکید کرد: دنیا به دنبال پروژه‌های بزرگ است اما به دلیل وضعیت خوب مس پروژه‌های زیر 50 هزار تن هم مورد توجه است. پروژه‌های در دست اقدام کشور شیلی مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری نزدیک به 27 میلیارد دلار و مجموع مس محتوای قابل تولید 1 میلیون 228 هزار تن است، میانگین وزنی هزینه سرمایه‌بری نزدیک به 22 هزار دلار برای هر تن است.
به گفته سعد محمدی در نتیجه این تغییر و تحولات است که مس یک عنصر استراتژیک از سوی اتحادیه اروپا اعلام شده است و جزو ده اولویت اول سرمایه‌گذاری در طی سال‌های پیش رو است.
توسعه در صنعت مس همسو با تحولات عرضه و تقاضا در دنیا
وی با بیان این‌که همه نشانه‌ها و ارزیابی‌های اقتصادی حاکی از افزایش تقاضای مس است به سرمایه‌گذاری‌های این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت مس در حال حاضر همسو با شرکت‌های بزرگ معدنی دنیا پروژه‌های زیادی را اجرا کرده است به طوری‌که ظرفیت کنسانتره ما در آینده‌ای نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار تن افزایش خواهد یافت و ظرف 4 سال آینده درآمد شرکت به بیش از 4 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند.
سعدمحمدی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی مؤسسات معتبر بین‌المللی اقتصادی مبنی بر افزایش تقاضای مس و رشد قیمتی این فلز طی سال‌های پیش رو، 29 پروژه توسعه‌ای در دستور کار شرکت قرار گرفته است.
مدیرعامل فملی با بیان اینکه، شرکت ملی مس طی 10 سال آینده 600 هزار تن کاتد مس تولید خواهد کرد، اظهار داشت: ظرفیت تولید کنسانتره از 1 میلیون و 100 هزار تن به 2 میلیون و 300 هزار تن و ظرفیت ذوب به 600 هزار تن و ظرفیت تولید معدنی از 184 میلیون تن به 310 میلیون تن(استخراج) افزایش می‌یابد.
ظرف یکسال آینده 400 هزار تن به ظرفیت کنسانتره شرکت ملی مس اضافه می‌شود که از لحاظ قیمتی 750 میلیون دلار به نرخ امروز به درآمد شرکت اضافه خواهد شد. در مجموع با افتتاح طرح‌های مدنظر 15 هزار میلیارد تومان به درآمدهای شرکت اضافه خواهد شد.
به گفته وی با ریل‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، شرکت مس روند صعودی خود را طی خواهد کرد و روند رو به رشد و صعودی را به لحاظ درآمدی برای سهامداران به ارمغان خواهد آورد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این که پروژه درآلو تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، خبر داد: دره‌زار در 3 ماه اول 1401 به بهره‌برداری می‌رسد و به ظرفیت کنسانتره اضافه می‌شود. در فلوتاسیون سرباره سرچشمه سرباره‌ها تبدیل به کنسانتره می‌شود  ما در خاتون‌آباد این مسئله را هم خواهیم داشت. به‌زودی کارخانه فلوتاسیون جدید در میدوک افتتاح و خاک‌های کم‌عیار به کنسانتره می‌شود.
وی عنوان کرد: فلوتاسیون سرچشمه و سونگون تا بهار 1401 به بهره‌برداری می‌رسد که در کنار سایر طرح‌ها   ظرف یکسال آینده حدود 400 هزار تن به ظرفیت کنسانتره شرکت افزوده می‌شود که با دلار 20 هزار تومانی، 15 هزار میلیارد تومان به درآمد شرکت اضافه می‌شود. علاوه بر آن طرح انتقال اسید مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد به بنادر صادراتی از طریق شبکه ریلی صورت می‌گیرد. تا به اقتصاد کشور در کشاورزی هم کمک کنیم.
وی ادامه داد: پروژه ملی انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور نیز توسط ملی مس صورت خواهد گرفت. نزدیک به 6 میلیون مترمکعب خاک‌برداری برای فاز 3 کنسانتره صورت گرفت و امسال عملیات اجرایی آن صورت می‌گیرد. با ذوب، پالایش و اسیدسولفوریک در آذربایجان بازار ترکیه را تصاحب خواهیم کرد، امسال شاهد آغاز پروژه تولید کاتد در سونگون خواهیم بود، همچنین کارخانه  آهک اهر افتتاح شد و کلنگ فاز دو هم زده شده که کل نیاز آهک آذربایجان را تأمین خواهد کرد.
مدیرعامل فملی تأکید کرد: در حال حاضر دنیا به سمت معدنکاری زیرزمینی در حرکت است. در همین راستا شرکت ملی مس نیز پروژه معدن مس میدوک را با عیار خوب برای آینده در دستور کار خود دارد که به صورت زیرزمینی خواهد بود.
رشد 12 درصدی تولید کاتد در سال جهش تولید
 در بخش تولید در سال گذشته شرکت مس موفق به ثبت رکورد تولید 280 هزار و 281 تن کاتد مس شد. این رکورد برای اولین در تاریخ شرکت مس به ثبت رسید.
درواقع این رکورد با 12 درصد رشد نسبت به رکورد قبلی در سال 98 به ثبت رسید. در تولید آند نیز با 16٫8 درصد رشد رکورد جدیدی نسبت به سال 1398 به ثبت رساندیم. 355 هزار و 611 تن آند تولید شد که اتفاق مهمی بود.
مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه ایران با تولید 314 هزار تن مس محتوی 1.5 درصد تولید جهانی و 0.7 مس پالایش‌شده را در اختیار دارد، گفت: این شرکت با دستیابی به بیشترین استخراج سنگ سولفور به میزان 53 میلیون و 483 هزارتن در سال 99 به رکورد جدیدی دست یافته است.
 در سال گذشته بیش از 184 میلیون تن عملیات معدنی در شرکت مس انجام شد. در تولید کنسانتره نیز با یک میلیون و 200 هزار تن موفق به ثبت رکورد شده‌ایم.
  شرکت ملی صنایع مس ایران طی 5 دهه گذشته علاوه بر فعالیت تولیدی در حوزه مس و تولید کاتد مسی؛ در سال‌های اخیر با راه‌اندازی دو طرح زیست‌محیطی کارخانه تولید اسیدسولفوریک در سرچشمه و خاتون‌آباد به ظرفیت تولید بیش از 1 میلیون و 500 هزار تن اسیدسولفوریک دست یافته است.